JavaScript seems to be disabled in your browser.

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website. Click here for instructions on enabling javascript in your browser.

HAPTYCZNY REZONANS MATERII: Maria Papa Rostkowska i gościnie w stulecie urodzin artystki

pod redakcją Marty Smolińskiej

Orońsko 2023

Format 235 x 280 mm, stron 144, cena 150 zł

Proces rzeźbienia jest żmudną pracą wymagającą od twórczyni czy twórcy wyjątkowej cierpliwości i talentu. Nieumiejętne uderzenie dłutem może zniszczyć najlepszy kamień. Przyglądając się rzeźbom Marii Papy Rostkowskiej, odnieść można wrażenie, że dla niej był to proces, w którym ręka była tylko narzędziem do odkrywania tajemnicy zaklętej w bryle.

W niniejszej publikacji przybliżamy twórczość wyjątkowej artystki, która wiele lat swojego życia spędziła we Włoszech w okolicach Carrary. Historyczki sztuki – Marta Smolińska, Burcu Dogramaci, Lydia Harambourg oraz Ursula Stroebele – uruchamiają w swoich tekstach pod rozmaitymi kątami kategorie haptyczności i posthumanizmu, pytając również o miejsce Papy Rostkowskiej w historii sztuki zarówno w kontekście historycznym, jak i współczesnym. Dopełnieniem ich rozważań jest wywiad Marty Smolińskiej z synem artystki Nicolasem Rostkowskim oraz jego żoną Joëlle Rostkowski, koncentrujący się głównie na znaczeniu zmysłu dotyku w twórczości rzeźbiarki.

Luksusowo wydana publikacja przyciąga wyjątkową oprawą, która uwodzi zmysł dotyku. Wygrawerowany tytuł z nazwiskiem głównej bohaterki pozwala doświadczyć dzieł Marii Papy Rostkowskiej zanim zmysł wzroku zetknie się z fotografiami jej prac.

Katalog powstał w związku z wystawą zorganizowaną w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Język polski i angielski.


Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również: