JavaScript seems to be disabled in your browser.

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website. Click here for instructions on enabling javascript in your browser.

Magdalena Abakanowicz, Basia Bańda, Bettina Bereś, Jerzy Bereś, Paweł Błęcki, Tatiana Czekalska, Ewa Dąbrowska, Iwona Demko, Lia Dostlieva, Monika Drożyńska, Diana Grabowska, Helena Hafemann, Aleksandra Hołownia, Radka Horbaczewska, Sylwia Jakubowska, Ida Karkoszka, Małgorzata Lisiecka, Cecylia Malik, Aurelia Mandziuk, Małgorzata Markiewicz, Magdalena Moskwa, Mariia Mytrofanova, Teresa Murak, Franciszek Orłowski, Ewa Pachucka, Maria Pinińska-Bereś, Alina Szapocznikow, Elwira Sztetner, Agata Zbylut, Sofi Żezmer, Izabela Żółcińska

Orońsko 2022

Format 170 x 240 mm, stron 188, cena 100 zł

Tkanina, medium, które w pewnym sensie przeżywa obecnie swój renesans, prowokuje odbiorców – jak pisze w swoim tekście Piotr Lisowski – „do przyjrzenia się mniej oczywistym postawom w sztuce polskiej, dla których tworzywem jest tkanina, środowisko naturalne, przedmioty codziennego użytku, odpady czy postawy performatywne. Postawom, w których obecne jest myślenie splotem i wzorem, materialnością i gęstością, wspólnotowością i ekologią. Postawom uwrażliwiającym i empatycznym, pozwalającym przekraczać ideę antropocentryzmu, co wydaje się niezwykle ważne w myśleniu o przyszłości ludzkości i jej relacji z ziemską biosferą”.

Publikacja, w której obok tekstu Piotra Lisowskiego znalazły się wypowiedzi Małgorzaty Wróblewskiej-Markiewicz, Mariny Giordano, Doroty Bigos i Marty Wróblewskiej, jest próbą zmierzenia się z twórczością artystek i artystów sięgających w swoich dziełach do różnych materiałów, ale dostrzegających w wijącej się nici wyjątkową formę wypowiedzi twórczej. Autorzy rozważań analizują realizacje z różnych okresów, szukają związków i różnic między polską rzeźbą szytą a doświadczeniami międzynarodowymi.

Luksusowo wydana publikacja przyciąga wyjątkowymi fotografiami oraz piękną płócienna oprawą z wytłoczonymi nazwiskami artystek i artystów, których reprodukcje prac prezentowane są w środku.

Katalog powstał w związku z wystawą zorganizowaną przez Centrum Rzeźby Polskiej w Wenecji latem 2022 roku.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Język polski i angielski


Manufacturers


30,00zł
Languages
Polski English