JavaScript seems to be disabled in your browser.

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website. Click here for instructions on enabling javascript in your browser.

Przemek Branas Dwa wschody lub więcej

Oprawa miękka, 180 stron, język polski i angielski

Cena: 80 złotych

Cztery projekty wystawiennicze zaprezentowane w polskich instytucjach sztuki w latach 2017–2019 nie miały w zamierzeniu artysty charakteru zwartego, konsekwentnego cyklu, ale wynikły z jego osobistych różnorakich poszukiwań i inspiracji. To co je łączy to specjalna perspektywa spojrzenia ze wschodu, rozumianego nie tyle jako miejsce geograficzne w Polsce, czy w Europie, co symbolicznej, pozytywnie rozumianej prowincji na dużo szersze, historyczne procesy zachodzące na świecie. Dwa wschody lub więcej noszą̨ na sobie znamiona sowizdrzalskich opowieści, w których świat przedstawiony na opak ma przynieść́ nam głębsze jego zrozumienie i pozwolić odkryć piękno jego różnorodności i niedoskonałości.

„Nie traktuję mojej tożsamości jako jednej struktury, tak radzę sobie z rzeczywistością. Nie wierzę w to, że człowiek może mieć jedną, stabilną, od początku do końca narratywną tożsamość; nie czerpać od innych i nie anektować innych pól. Dlatego czasami pokazuję, że nie jestem sam, że ci ludzie, którzy gdzieś tam są, nawet jeśli są już trupami, również stanowią część mojej wspólnoty i mojej tożsamości”. Fragment wywiadu Karola Sienkiewicza z Przemkiem Branasem z katalogu.

 

Autorzy tekstów: Aleksandra Gajowy, Marek Kraszewski, Magdalena Linkowska, Dorota Monkiewicz, Karol Sienkiewicz, Piotr Stasiowski, Wojciech Szymański

 

Redakcja: Gabriela Warzycka-Tutak

Współredakcja: Przemek Branas

Projekt graficzny i skład: Marcel Kaczmarek

 

Publikacja wydana w koedycji przez Galerię Labirynt w Lublinie, Gdańską Galerię Miejską, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie