JavaScript seems to be disabled in your browser.

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website. Click here for instructions on enabling javascript in your browser.

Pod red. Małgorzaty Kaźmierczak

Cena – 40,00 zł, format – 165 x 235 mm, oprawa – twarda, płócienna, objętość –288 s.,

Prowokacyjna postawa, demonstrowanie antykulturowego nastawienia, przeciwstawianie się sztuce wzniosłej i wysublimowanej, podnoszenie „banalnej” rzeczywistości do rangi tworzywa artystycznego we wszystkich dziedzinach sztuki – to wszystko, czyli kompletnie nowa sztuka, pojawiło się 100 lat temu w Zurychu. W rocznicę tego wydarzenia Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zorganizowało wystawę, która z założenia miała być mieszanką absurdu, humoru i bałaganu. Konsekwencją ekspozycji jest publikacja naukowa pod takim samym tytułem.

„Anarchia i Nowa Sztuka. 100-lecie dadaizmu” pod redakcją Małgorzaty Kaźmierczak to zbiór tekstów naukowych takich autorów, jak Andrzej Turowski, Stach Szabłowski, Anna Chromik, Władysław Kaźmierczak, Łukasz Białkowski, Andrzej Szpindler oraz inni. Całość uzupełnia bogata bibliografia oraz fotografie z orońskiej ekspozycji . Jest to wydawnictwo, które wypełnia lukę w polskim piśmiennictwie dotyczącym problemu dadaizmu i związków z innymi dyscyplinami sztuki. Dzięki współpracy naukowej z Akademią Sztuki w Szczecinie udało się uzyskać publikację bogatą merytorycznie i potrzebną wszystkim tym, którzy badają zjawisko dadaizmu na świecie.

Wyprzedane