JavaScript seems to be disabled in your browser.

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website. Click here for instructions on enabling javascript in your browser.

KRZYSZTOF M. BEDNARSKI. PASAŻ PRZEZ SZTUKĘ

 

KRZYSZTOF M. BEDNARSKI. PASAŻ PRZEZ SZTUKĘ, z cyklu: Monografie rzeźbiarzy polskich
Autor: Maryla Sitkowska
Orońsko 2009, format 210 x 275 mm, kolorowy, stron 304, cena 40 zł
 
Bogato ilustrowana publikacja przybliżająca twórczość Krzysztofa M. Bednarskiego. Całość została zestawiona w pięciu rozdziałach: Pomniki z cienia, ognia i papieru omawia idee i prace z wczesnego okresu jego twórczości, które znalazły oddźwięk, czasem zwielokrotniony, w dokonaniach z lat dojrzałych. Portret totalny Karola Marksa powtarza tytuł pracy dyplomowej, która stała się zaczynem najbardziej znanego „tematu” sztuki Bednarskiego. Kolejny – Moby Dick – omawia przekształcenia motywu nie mniej charakterystycznego dla jego dorobku. W rozdziale Pasaże została omówiona forma wykształcona przez artystę w celu opanowania przestrzeni – jego indywidualne rozwiązanie problemu instalacji. Wreszcie ostatni rozdział, Pasaż przez sztukę – pasaż przez życie, to próba opisu autoportretu artysty, jaki sugeruje w niektórych swoich pracach odnoszących się do korzeni, środowiska, bliższego i dalszego otoczenia. Portret artystyczny twórcy dopełnia kalendarium oraz bibliografia.
Język polski i angielski.

WyróżnieniePodczas Warszawskich Targów Książki, 14 maja 2010 r., wręczono nagrody i wyróżnienia laureatom 50. jubileuszowego Konkursu Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Najpiękniejsze Książki Roku 2009

 

Spośród publikacji zgłoszonych do działu 8. Katalogi, bibliofilskie i inne wyróżnienie otrzymała monografia autorstwa Maryli Sitkowskiej – Krzysztof M. Bednarski. Pasaż przez sztukę, wydana przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, projekt graficzny: Paweł Osial, redakcja: Halina Gajewska.


Wydawnictwo


30,00zł
Język strony
Polski English